Ako vybrať elektrický ohradník


Elektrický ohradník zabraňuje voľnému pohybu zvierat. Zároveň chráni zvieratá pred divými a voľne pohybujúcimi sa túlavými zvieratami.

Pri výbere elektrického ohradníka treba dbať na rôzne faktory. Poďme sa pozrieť na čo by ste nemali pri výbere elektrického ohradníka zabudnúť.


Výber vhodného zdroja

Vhodný elektrický zdroj je srdcom celého ohradníka. Zdroje rozlišujeme podľa možností napájania. Existujú verzie napájané priamo zo siete, zdroje fungujúce iba na batériu a kombinované zdroje s možnosťou napájania z batérie i elektrickej siete. Pri výbere zdroja zohľadnite lokalitu, v ktorej bude ohradník umiestnený a možnosti prívodu elektrickej energie.

Najdôležitejším parametrom zdroja je napätie. Treba vziať do úvahy dĺžku oplotenia. Pre kratšie oplotenie používame slabšie zdroje, pre dlhšie ohrady silnejšie.

Najideálnejšou voľbou sú sieťové zdroje 230V. Sú bezúdržbové a cenovo najdostupnejšie.


Výber vodivého lanka, pásky a drôtov

Pri výbere lanka, pásky a drôtov berieme do úvahy jeho odpor. Čím je odpor lanka nižší, tým má lepšiu vodivosť.

Lanká s nízkym odporom sa využívajú na dlhšie ohrady, naopak lanká s väčším odporom na kratšie ohrady.


Druh zvierat pre ktoré je elektrická ohrada určená

Pri výbere elektrického oplotenia treba vziať do úvahy dva typy zvierat.

  • Krátkosrsté zviera príde do kontaktu s lankom ihneď po dotyku. Nakoľko je citlivejšie na dotyk, pre krátkosrsté zvieratá používame zdroje s menším napätím. Patria sem napríklad kone, mačky a psy.
  • Dlhosrsté zvieratá s hrubou srsťou alebo vlnou nie sú citlivé na dotyk ako krátkosrsté. Používajú sa preto silnejšie zdroje s väčším napätím. Patria sem napríklad diviaky a ovce.


Správne uzemnenie

Vo všeobecnosti platí, čím silnejší zdroj použijete, tým ho musíte lepšie uzemniť. Uzemnenie elektrickej ohrady musí byť samostatne iba na zdroj. Nesmiete ho pripojiť na ochranu uzemnenia budovy.


Upozornenie výstražnou tabuľou

Po postavení elektrického oplotenia pre zvieratá nezabudnite na umiestnenie výstražnej tabule. Výstražná tabuľa musí byť umiestnená na viditeľnom miestne z každej strany ohrady.


Na čo si dať pozor pri stavaní elektrického ohradníka?

Pri stavbe elektrického ohradníka je dôležité vedieť, pre aké zvieratá ohradu staviate. Každé zviera má svoje špecifiká, preto sa pre ne používajú rozdielne výšky oplotenia a vzdialenosti medzi lankami (drôtmi).

Zdroj elektrického ohradníka musí byť chránený pred slnečným žiarením a stykom s vodou.
Ak potrebujete poradiť pri výbere ohradníka, kontaktujte nás na telefónnom čísle 0907 609 479 .